З часів свого заснування Одеса по праву вважається центром торгівлі та туризму. Сьогодні це місто, в якому працюють майже дві сотні готелей та баз відпочинку, більш ніж дві сотні туроператорів і турагенцій, сім сотень ресторанів, барів та інших закладів харчування, близько 15000 об’єктів торгівлі. У міру свого розвитку ця потужна та розгалужена індустрія постійно потребує припливу нових професійних та кваліфікованих кадрів.
Одеський фаховий коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу – це освітній заклад І рівня акредитації, що навчає фахівців за освітньо-кваліфікаційним ступенем фаховий молодший бакалавр у сфері обслуговування населення. За довгі роки своєї освітньої діяльності коледж випускав фахівців, які ставали товарознавцями, продавцями продовольчих і непродовольчих товарів, технологами приготування їжі, поварами, адміністраторами торговльних залів ресторанів, готельних та туристичних підприємств, бухгалтерами, касирами магазинів та відділів банків, ріелторами, оцінювачами тощо.
Коледж є одним із найстарших закладів фахової передвищої освіти в Україні. Історію коледжу можна дослідити з далекого ХІХ сторіччя, коли у 1805 році в Одесі відкрилася Комерційна гімназія, яка навчала молодь, що мала хист та бажання займатися торгівлею. У подальшому підготовку фахівців у даній галузі продовжило комерційне училище Г.Ф. Файга. У 1900 році на Всесвітній художньо-промисловій та землеробній виставці у Парижі за організацію навчально-виховної роботи серед 80 тисяч експонатів з п’ятдесяти держав воно було відзначене бронзовою медаллю.
З розпадом російської імперії, утворенням Радянського союзу освіту у галузі торгівлі в Одесі стали надавати торговельно-промислові школи. У 1921 році на базі торгово-промислової середньої професіональної школи утворюється торгово-промисловий технікум. Перший набір до технікуму становив 120 осіб, а вже до 1941 року отримали дипломи 4350 спеціалістів. Навчальний рік 1941 року не розпочався через окупацію Одеси під час Другої Світової війни.
Технікум відновив роботу з вересня 1947 року під назвою «Одеський технікум радянської торгівлі».
У 1991 році вона була змінена на «Одеський комерційний технікум» згідно з Наказом Міністерства торгівлі України №91 від 19.09.1991. Змінилась підпорядкованість освітнього закладу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 15 від 18.01.1992» Про передачу навчальних закладів Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі до системи Міносвіти України» технікум був переданий у підпорядкування Міністерству освіти і науки України.
Нові можливості для подальшого розвитку закладу освіти з’явилися у 1992 році. «Одеський комерційний технікум» був об’єднаний з «Одеським технікумом громадського харчування» згідно Наказу Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України № 10 від 24.04.1992 «Про реорганізацію технікумів м. Одеси» (Одеський технікум громадського харчування був створений у 1963 році відповідно до Постанови ЦК КП України і Ради Міністрів УРСР № 204 від 23.02.1963 «Про заходи по поліпшенню підготовки кадрів для торгівлі і громадського харчування УРСР». Після об’єднання двох технікумів зберіглася назва «Одеський комерційний технікум», а вже у 1999 році вона була змінена на «Одеський державний технікум економіки та менеджменту торгівлі” (наказ № 378 від 01.11.1999 Міністерства освіти і науки України). У 2008 році відбулась ще одна зміна назви технікум перейменований у Державний вищий навчальний заклад «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» (наказ № 722 від 01.08.2008 Міністерства освіти і науки України.
На теперішній час коледж змінив назву на Одеський фаховий коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України № 500 від 10.04.2020.
Адміністрація та педагогічний колектив коледжу завжди активно вивчали тенденції змін на ринку праці в сфері обслуговування, тому поряд з існуючими напрямами освіти своєчасно відкривались нові, перспективні:
- Правознавство – з 1997 року
- Ресторанне обслуговування – з 1998 року
- Готельне обслуговування – з 2001 року
- Туристичне обслуговування – з 2013 року
- Оціночна діяльність – з 2014 року
У 2016-2017 роках були акредитовані за І рівнем всі освітні програми, ліцензований обсяг прийому студентів за освітньо-кваліфікаційним ступенем «фаховий молодший бакалавр» становить на денну форму навчання 385 осіб.
Страшна трагедія сталася в житті коледжу – 04 грудня 2019 року у навчальному корпусі №1 спалахнула пожежа, внаслідок якої постраждало 32 особи та загинуло 16 людей – студентів, викладачів, працівників інституту морської біології, рятувальника ДСНС: Ксенії Бабенко, Кирила Трофімчука, Катерини Пьяночкіної, Юлії Маркіної, Людмили Чугуннікової, Ганни Леонідівни Бортюк, Наталії Олексіївни Третьякової, Віри Дмитрівни Соловей, Марини Дмитрівни Коваль, Олени Валеріївни Беженар, Наталії Василівни Тарасової, Вероніки Дмитрівни Котішевської, Ірини Володимирівни Перлик, директора інституту морської біології Бориса Олександрова, співробітниці цього інституту Галини Валентинівни Іванович, рятувальника ДСНС Сергія Миколайовича Шатохіна.
Загиблим викладачці коледжу Ганні Бортюк та рятувальнику Сергію Шатохіну посмертно присвоєне звання Героя України – за героїзм і самопожертву, виявлені при рятуванні людей під час пожежі.
Вічна і світла пам'ять назавжди залишиться в серцях тих, хто їх знав, любив і поважав, хто жив і працював поруч зними.
Зараз коледж продовжує свою роботу та здійснює підготовку фахових молодших бакалаврів за 8 спеціальностями (освітніми програмами):
- 071 Облік і оподаткування (Бухгалтерський облік)
- 072 Фінанси, банківська справа та страхування (Оціночна діяльність)
- 076 Підприємництво, торгівля та біржова діяльність (Товарознавство та комерційна діяльність)
- 081 Право (Правознавство;
- 181 Харчові технології (Виробництво харчової продукції;
- 241 Готельно-ресторанна справа (Ресторанне обслуговування)
- 241 Готельно- ресторанна справа (Готельне обслуговування)
- 242 Туризм (Туристичне обслуговування)
За весь період існування коледж випустив більш як 40000 спеціалістів. Завдяки високому рівню підготовки тисячі випускників нашого освітнього закладу є конкурентоспроможними на сучасному ринку праці та успішно працюють як в Україні, так і в інших країнах світу на підприємствах торгівлі, ресторанного господарства, у правовій сфері, туристичному бізнесі. Значна кількість їх займає керівні посади, працює викладачами, науковцями. В наш час непередбачуваних викликів і швидких змін коледж утримує провідні позиції на ринку освітянських послуг та продовжує динамічно розвиватись.